KCUA Cup 2022: Trip na největší evropský turnaj do Švýcarska

7. 9. 2022

Ve čtvrtek 2.9.2022 jsme si nařídili budíky na 2 hodinu ranní, Hajásek vzal nesmrtelnou káru a vyrazili jsme směr švýcarský Leuggern. Po deseti hodinách jsme se ocitli na místě v malebné obci Leuggern. První problém přišel, když jsme zjistili, že zde není volné parkování, ale musíme si ho zaplatit. Terminál v němčině a naše znalost pouze angličtiny nás dovedla k tomu, že jediný drobný 1 frank, který jsme měli u sebe (zbytek bankovky) jsme vhodili do automatu, ale nepotvrdili. Přišel místní dědeček, nacvakal si tam svou SPZ, poděkoval nám za zaplacení parkovného a vzal roha. Nakonec jsme parkování dokázali zaplatit kartou i přes režim letadlo v telefonu. Několik hodin čekání na zahájení jsme si zkrátili přestěhováním věcí a jídla z vozu.

Pořadatelé měli zajednanou sportovní halu v areálu, kde nás nechali přespat po celou dobu turnaje. Uvařili jsme si oběd na skvělém plynovém turistickém vařiči. Poté jsme se šli rozehrát na hřiště, kde jsme zjistili, že jsou hřiště o jeden metr užší, než je oficiální míra. Důvod byl jednoduchý, kdyby bylo hřiště široké 5 metrů, nebylo by možné udělat na tomto místě tak velký turnaj o počtu přibližně 60ti hřišť, tato změna se nám líbila. Zkoušeli jsme si i specialitu tohoto turnaje – shození krále pozadu, nejlépe mezi nohama. To se nám dařilo i nedařilo, tato změna naopak nám byla nepříjemná a v dalších hodinách a dnech i osudová.

První páteční den přibližně v 18h večer začal první turnaj jednotlivců. Byla to výzva, protože se tohoto turnaje účastnila ta nejlepší světová špička. Turnaje se zúčastnilo 124 jednotlivců ze Švýcarska, Německa, Belgie, České republiky, Holandska, Francie, Lucemburska, Švédska a Rakouska. Systém turnaje byl KO systém, po jedné prohře automaticky hráč padá do menšího turnaje „O rezavý klacek“, po prohře v rezavém klacku a v top 32 hráč končí. Top 32 se již hraje na BO5, tedy na 3 vítězné hry.

Petr a Patrik se po skvělých hrách a vítězstvích nad největšími hvězdami tohoto sportu dostali až do boje o top osmičku. Zde už jim síly nestačily a ani to štěstí nepřálo. Cestu Petra ukončil všem známí Jackie a Patrikovi hvězda Wild Dogs a finalista trojic Vogeli. Celý den se kluci trápili s hody na krále. To zavírání pozadu je prostě složité. Petr a Patrik skončili na 8.-16. Místě.

Radost pátečního dne nám udělal Karel, ten sice spadnul do menšího turnaje „O rezavý klacek“ po prohře v hlavní části, ale zde bojoval a probojoval se až neskutečně do finále. V semifinále stihl narazit na krajana Fandu, s kterým si poradil a postoupil. Ve finále bohužel Karlos nestačil na Helanderze (SWE) a musel se spokojit s hořkosladkým druhým místem, výsledek 1:2. I toto je velký úspěch, nejen že Helanderz je mistr světa v jednotlivcích virtuální ligy a dalších virtuálních turnajů, ale i protože jsme celkem mohli vidět dva české muže na stupních vítězů.

Standa z Vršovky totiž jako jediný dokázal vyhrát v souboji o Top 8 v hlavním turnaji a dokázal postoupit až do finále, kde se utkal s Donem Fabianem. Bohužel Standa po krásný soubojích na špičce turnaje prohrál svůj zápas 2:3 a skončil v hlavním turnaji „O zlatý klacek“ na krásném druhém místě. Musíme Standu pochválit, protože hrál úžasně a vypořádal se nejlépe se zavíráním pozadu. Závěrem z jednotlivců lze říct, že herně máme a dokážeme porážet ty nejlepší hráče na světě, český KUBB se opravdu řadí mezi špičku. Musíme zlepšit zavírání krále pozadu, protože nás to zbrzdilo a své zápasy jsme i díky tomuto prohráli, ale můžeme být na sebe HRDÍ.

Druhý den ve Švýcarsku nás čekal turnaj trojic. Po vydařených jednotlivcích jsme si říkali: „Když to půjde jako včera, máme na to se dostat hodně vysoko“, a tak se taky stalo. Až na první herní set, kdy se nám vůbec nedařilo proti slavnému týmu Kubb them ALL (BEL), jsme ve druhém setu zabrali a jednoznačně ho vyhráli. Tím se nastartoval náš stroj. Výsledek 1:1 s týmem Mommerenciho. V druhém zápase náš tým okusil sílu KUBBANER Talenta 1 (SUI). Tento opět famózní tým jsme jednoznačně přejeli 2:0, stejně jako další tým ve třetím kole Skubb onder A (BEL). Skubb onder jsme opravdu porazili tak rychle, že jen díky tomu jsme se vyhnuli obrovské bouři, která přišla z nenadání, nejdříve průtrž mračen a potom ihned těsně vedle hřiště udeřil blesk, byla to tak silná rána a zablesknutí, až někteří hráči lehli na zem, někteří začali utíkat do úkryt nebo nevěděli vůbec co se děje. Pořadatelé ihned z důvodu bezpečnosti turnaj přerušili. Počasí ve Švýcarsku je pro nás jedna velká neznámá a nestihli jsme se divit co vše jsme za ty 3 dny zažili. Nejdříve 35 stupňů ve stínu, během chviličky pokles na 20 a veliká bouře s deštěm, poté opět nárůst na 35. To vše se střídalo v častých intervalech.

Na to navazuje i kolo čtvrté. Ve čtvrtém kole na nás čekal domácí tým Een Hanvol TRA (SUI). Při obtížných podmínkách jsme první set těsně prohráli díky opět častým prohozům na krále. To jsme věděli, že bude náš kámen úrazu. V druhém setu se nám podařilo krále shodit a remíza byla na světě. 1:1. V páté hře tohoto dne jsme se utkali se soupeři ze sousedního Německa. Tannenzapfle and CO.KG (GER). Dokázali jsme si udělat náskok až 5:0 a stačilo nám shodit krále. Bohužel jsme ho po 3. kolech v daném setu nedokázali shodit a šlo asi 6 kolíků mimo. Poté už se soupeř konečně dostal ke králi a naše trápení s ním ukončil. Druhá hra se nestihla dohrát a zápas prohráváme 0:1, ale stále na hřišti číslo 3 bodujeme alespoň za 0,33b. V šestém kole byl už povrch velice bahnitý a nepříjemný. Nastupujeme proti Dope (BEL), tento zápas vyhráváme 1:0. Poslední kolo, které rozhodne naše umístění, porážíme tým BEEYOND (SUI) 2:0 a upevňujeme si svou pozici. Končíme po 7 kolech na neskutečném 5. místě mezi světovou špičkou.

Ve vyřazovací části v boji o top 8 bohužel stejně jako v jednotlivcích prohráváme 1:2. Svou nejhorší hru jsme bohužel zahráli v nejdůležitějším zápase a opětovné neshození krále, které nás mohlo posunout do oné top 8. Lidská psychika zafungovala a nedařilo se. Pro nás zklamání a obrovská zkušenost, alespoň menší útěcha od ostatních týmu v podobě obrovské chvály se slovy: „You are very STRONG!“ To potěšilo a zvedlo náladu.

Ve Švýcarsku jsme reprezentovali sovou zem, český kubb a náš klub. Reprezentovali jsme obstojně a zahraničním týmům jsme se vryli do paměti! Turnaj jsme si užili a za rok pojedeme zas zase o něco silnější.