ME v kubbu Wismar 2022

15. 7. 2022

Po dvouleté pauze kvůli koronavirové pandemii se v německému Wismaru uskutečnilo 30.6.-2.7. mistrovství Evropy v kubbu. Na tom nemohli chybět ani naši hráči, kteří po zisku titulu na loňském MČR byli pasování na české jedničky. Trojice ve složení Petr Forst, Patrik Velc a Karel Souček se evropského šampionátu zúčastnila už v roce 2019, jenže zde narazili na soupeře, který často klukům reklamoval hody kvůli příliš velkému zkosení a úplně je psychicky zdeptal. Avšak naši hráči pilně trénovali a techniku hodů zlepšili, i proto se na tento šampionát velmi těšili. Naše výprava byla doplněna i o vedoucího klubu Vojtěcha Plecháče, který se snažil po celý turnaj hráčům vytvářet ideální zázemí.

DEN 1

Čekala nás i s přestávkami téměř osmi hodinová cesta do přímořského města na sever Německa. Po příjezdu jsme se ubytovali u pana Armina v hezkém podkrovním bytě. Dlouho jsme neotáleli a vyrazili si prohlédnout turnajový areál. 

Ten se nacházel ve velkém parku Bürgerpark na kraji města. Už po příchodu na hřiště přišel menší šok při zjištění, že se bude hrát s menšími a lehčími sadami. Proto se na nic nečekalo a po registraci se kluci ihned vrhli na trénování. V 18 hodin proběhlo slavnostní zahájení, při kterém do finálové arény nastoupili jednotlivě hráči ze 14 zemí. Zbytek večera už jsme strávili prohlídkou přístavu a večeří.

DEN 2

Nečekalo nás žádné dlouhé vyspávání, protože už od 8:30 začínal turnaj jednotlivců. Cestou do turnajového parku jsme se stavili nakoupit potřebné jídlo a pití. Akorát po doražení do zázemí českých týmů se spustil velký déšť. Proto byl začátek turnaje 1v1 lehce posunut. V konkurenci 220 hráčů se odehrálo klasicky podle švýcarského způsobu 8 kol hraných na 30 minut a případného dohozu. Zápas se hrál na 2 hry a každá výhra následně tvořila bod v průběžném rankingu. Do play-off postupovalo pouze 32 hráčů a na zbytek čekala 2 kola, která byla důležitá pro konečné pořadí. 

V úvodním kole se pouze Patrikovi nepovedlo bodovat za 2 body. Proto ho systém poslal hrát proti výkonnostně slabším hráčům. S nimi Hajásek potvrdil svoji formu a díky vítězstvím se posunul o boj do TOP 32, Jenže poslední kola mu nevyšla moc dobře a na postup to nestačilo. 

Karel se po úvodní výhře nad lucemburským hráčem turnajem trápil a až v posledním kole se mu podařilo znovu vyhrát 2:0. Bohužel mu naprosto nevyhovovalo sychravé počasí a mokrý trávník.

Petr zvítězil i ve druhém kole a vyšvihl se na přední hřiště, kde na něj čekali top hráči. S nimi hrál vyrovnané zápasy, ale bodovat se mu často nedařilo. V posledních dvou kolech se zase dostal na vítěznou šňůru a do poslední chvíle čekal, jestli mu jeho výkon bude stačit na postup. Jenže se tak bohužel nestalo a skončil těsně před branami play-off. 

Tím pádem se všichni naši reprezentanti zúčastnili dvou dohrávajících kol, které rozhodli o vytvoření nejlepší šestice z každé země pro turnaj 6v6. Do té české se nakonec po obsazení 37. místa podařilo probojovat Petrovi. Organizátoři vytvořili i druhý tým ČR, do kterého spadal se svým 101. místem Patrik. Karlovo 136. místo na reprezentaci v turnaji šestic nestačilo.

Turnaj 6v6 nabídl tři tříčlenné skupiny, ze kterých postupovali vítězové a nejlepší tým z druhého místa. Hra šestic je pro hráče velice obtížná, jelikož mají k dispozici pouze jeden kolík, ale naopak je v týmu senzační atmosféra. Bohužel českému výběru s číslem 2, za který hrál Patrik se nedařilo a ve skupině pro ně turnaj skončil. Jenže senzační výkon předvedla česká jednička s našim Petrem. Ta nejdříve dokázala remizovat se silným domácím výběrem a následně fantasticky porazila nabušený tým Švýcarska, který byl pasován za favorita této kategorie, ale po prohře s ČR pro ně turnaj skončil

Se smíšenými pocity jsme se po půlnoci vrátili na náš byt, dali si výbornou polévku od Yourbody a kolem jedné hodiny šli spát.

DEN 3

I tentokrát nám budík zvonil kolem šesté hodiny, protože se začínalo stejně jako předchozí den. Na kluky čekal turnaj 3v3, ve kterém si věřili na největší úspěch a večer se pak chystaly finálové zápasy šestic. Po již tradičním ranním nákupu jsme za hezkého počasí dorazili do turnajového areálu. Herní systém byl stejný jako v jednotlivcích, tedy 8 kol podle švýcarského způsobu a zápas hraný na 30 minut, ale do play-off postupovalo pouze 16 trojic. 

Hned na úvod jsme hráli s famózním německým týmem Kubb’Ings, který nenechal nic náhodě a zvítězil 2:0. V dalším kole následoval další německý tým a tentokrát naše vítězství 2:0. Průběh dalších zápasů byl ze strany KNS Našrot neslaný a nemastný, jelikož jsme se nedokázali dostat do své herní pohody. Horší momenty střídaly ty excelentní, ale stále se nedařilo získat důležité 2 body z jednoho zápasu. Avšak po vydřené výhře 1:0 nad silným týmem Horst Crew stále žila naděje na postup do TOP 16. V cestě ale stál český tým Kubb klub Police, kterého jsme potřebovali porazit alespoň v jedné hře. Šancí na zavření jsme měli hned několik, bohužel se nám to nepodařilo a nakonec jsme 0:1 prohráli, čímž zhasla naděje na postup. 

Osmé kolo základní části a dvě kola o konečné umístění už kluci dohrávali s čistou hlavou. Nakonec se z toho zrodilo hezké 18. místo v konkurenci 68 týmů. Samozřejmě to kluci brali jako selhání, jelikož opravdu tvrdě trénovali a forma z posledních turnajů jim dodala sebevědomí na pomýšlení o zisku cenného kovu. Bohužel si naši hráči vybrali právě v tento den smůlu, ale na druhou stranu bylo vidět v čem se mají zlepšovat, protože přední zahraniční týmy byly v některých oblastech stále lepší.

Naděje na zisk medaile pro náš klub stále žila, jelikož Petr se účastnil semifinále turnaje 6v6. To se odehrávalo ve finálové aréně, kde na náš nároďák čekala Belgie v čele s vítězem jednotlivců. Čeští fanoušci se shlukli na tribuně vytvořenou z bas na pivo a už od začátku vytvářeli senzační diváckou kulisu. Možná právě ta dodala tu pravou jiskru českému týmu, který zvítězil 2:0 a senzačně se posunul do finále proti Švédsku. A koho jiného si mohli čeští borci ve finále přát, než hráče z kolébky hry kubb. Před stále hlasitým českým kotlem hráli naši hráči vyrovnanou partii, a když bylo nejhůře vzal klacek do ruky Petr Forst, který shazoval klidně i čtyři kubby najednou. K tomu navíc přidával solidní nához a všem dokazoval, že patří mezi špičku evropských hráčů. Finálový zápas se táhl už přes hodinu a organizátoři ho museli zkrátit na pouze jednu vyhranou hru. Tu po chybě soupeře získali ve svůj prospěch hráči ČR a mohli slavit obrovské vítězství. 

Po závěrečném ceremoniálu, kde Petr obdržel zlatou medaili jsme sbalili naše věci a pěšky se kolem druhé hodiny ranní přesunuli do postele.

DEN 4

Konečně jsme se mohli pořádně vyspat a dát si vydatnou snídani v podobě míchaných vajíček. Po vyklizení bytu jsme vyrazili na oběd a následně se také vykoupat do moře. Pak už jsme se s hezkým městečkem museli rozloučit a vydat na dlouhou cestu zpátky do naší milované Jaroměře. Přijeli jsme asi kolem 23 hodiny a u Petrova domu na nás čekal vítací výbor v podobě našich fanoušků a členů klubu. Po přiťuknutím šampaňským a vylíčení všech zážitků jsme se každý odebrali do svých zákoutí.

ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ 

Zúčastnili jsme se skvělé akce plné kubbu. Bylo nádherné vidět jak spolu drží české týmy a dokážou vytvořit skvělé zázemí. Co se týče výsledků, tak jsme s nimi naprosto spokojeni, ale bohužel nás mrzí předvedená hra, které se neblížila našim průměrům. Avšak celý víkend jsme si moc užili a odnesli si i trochu inspirace ohledně organizace velkých turnajů. 

Děkujeme všem partnerům a fanouškům, kteří nás podporovali při náročné přípravě!