Guču – hrdina univerzál

22. 6. 2023

Na loňském evropském šampionátu v kubbu se mohl radovat z titulu v šesticích, kde ve finálovém zápase výrazně pomohl svým shozem čtyř kubbů pomocí posledního klacku. Ale v hlavním turnaji trojic se nepovedlo postoupit do Top 16 týmů, kde před turnajem viděl. V rozhovoru s naším hrdinou univerzálem se dozvíte, jak zpětně vnímá loňské EKC nebo porovnání se zahraničními týmy.

Vloni se ti na EKC povedlo získat titul v kategorii 6v6. Jak na tento úspěch koukáš téměř s ročním odstupem?

Rád na to vzpomínám a pravidelně si připomínám semifinálový a finálový zápas při záznamu na YouTube. Jestli jsem ty zápasy viděl více než 20x, nebyl bych daleko od pravdy a ten můj hod ve finále proti Švédsku…. Ten jsem viděl snad 100x. 😀 Je to obrovský úspěch. Fungovalo vše, jak mělo. Chtěl bych se do této šestice opět dostat. Je to, jako by to bylo včera. Jsem strašně šťastný. Ty jména naší šestice budou v poháru vyryty, a to nám už nikdo nevezme.

Dále jste poměřili síly se zahraničními týmy na dalších 2 turnajích – KCUA Cup, Czech Kubb Cup. V čem jsou zahraniční týmy zdatnější?

Zahraniční týmy nejsou ani tak zdatnější nebo šikovnější, ale vyhranější. Přeci jenom semifinále na Broumaru či čtvrtfinále KCUA Cup, kde nás trápilo zavírání zadem mezi nohama a 6x jsme netrefili, plus další skalpy hvězd zahraničního kubbu. Ne nejsou zdatnější. Hrají to delší dobu na světové úrovni. Mají mnohonásobně více zkušeností. My jsme v tomto už též pokročili a teď uvidíme, zda tím správným směrem. Tohle se natrénovat nedá, dostaneš kolíky a hraj. Je to psychologická hra. Špička českého kubbu je rovna špičce Evropy. Hlavně se z toho nepos..t.

Soustředil ses v letošní přípravě více na nějakou z technických věcí?

Snažím se upravovat svůj styl hodů. Kdy házet do kubu čelem kolíku, kdy tělem. Nenechat to náhodě, ale vědět co hrát a jak to hrát. Jedná se hlavně o hody na 4 metry, kde jsou pak jiné odrazy a občas člověk kouká, co dokáže shodit.

Vnímáš nějaké pozitivní změny po přestupu do našeho klubu?

To bych mohl pět ódu hodně dlouho. Mnohé se změnilo, vše kladně. Odpadli mi organizační věci ohledně turnajů, mohu se soustředit převážně hlavně na hru. Podpora od klubu je skvělá a hlavně, mám i nové kamarády. Mrzí mě, že nemám čas soutěžit i v jiných netradičních sportech, ve kterých je náš klub aktivní. Pokud chceš dělat něco na plno, musíš se věnovat jen tomu. Až postavím špalky na hřebík, vyhraju MČR v mölkkách. 😀

Jak se těšíš do Stockholmu a máš nějaké jiné plány kromě turnaje v kubbu?

Jsem nervózní, ale těším se. Zase místo, kde jsem nikdy nebyl. Kormidelník naší party Vojta má naplánovaná místa, kam se půjdeme podívat – památky atd. Proto tuto skutečnost řešit nemusím a vše nechávám na Vojtovi. On zavelí, když se mi bude chtít, tak půjdu.  Uvidíme, čím mě překvapí. Prý tam mají krále a ten svůj palác. Tak třeba to bude jeden z plánů.

Co potřebujete změnit, abyste vylepšili loňské umístění v trojicích?

Nic, Wismar byl z pohledu trojice smolný. Věděli jsme, že za naší historii byla sezóna 2022 ta nejslabší. Mluvili jsme o tom, teď jsme lepší. Je to vnitřní záležitost týmu. Víc nepovím.

Video medailonek před EKC 22