KCUA CUP: Povedené setkání s evropskou špičkou v kubbu

6. 9. 2023

V první zářiový den odjelo naše kubbařské trio ve 3 hodiny ráno směr Švýcarsko na prestižní KCUA Cup. Na hranicích měli asi dovolenou, takže se zásoby na víkend převezly bez problémů.

Na místo posádka dorazila kolem 14h a už na ně čekala parta z Police nad Metují, která vařila gulášek a degustovala místní pivko. Turnaj jednotlivců se 128 účastníky začal o hodinu později, což byla na švýcarské hodinky a jejich přesnost neočekávaná skutečnost.

V turnaje se uskutečnila změna tiebreaku za Mighty Finisher. Tato změna měla efektivněji rozseknout dlouho trvající zápasy stejně jako tiebreak. Bohužel efekt byl opačný a většina účastníků byla spíše zmatených. Hlavní turnaj 1v1 Baton dOr byl specifický v tom, že jedna prohra znamenala konec v tomto turnaji. Pokud člověk prohrál, byla mu poskytnuta ještě jedna šance, a to v turnaji Baton Ruiiiii (O rezavý klacek). Po 2 kolech a krásných soubojích postoupil do další části Baton dOr jen Hajásek. Karlosovi a Gučanovi vystavili stopku domácí borci, proto oba Našroťáci poté pokračovali v Baton Ruiiii.

Hajásek se po neskutečných výkonech dostal v Baton dOr až do čtvrtfinále neboli TOP 8, kde po 100% hrách obou borců vyhrál ten, kdo začínal svůj set. Jelikož se hrálo na best of 5 a Hajásek prohrál rozhoz, byl po nejhezčím zápase celého večera vyřazen s následovným vítězem

V Baton Ruiiii se Karlosovi a Gučanovi dařilo. Hrálose na best of 3. Kluci se postupně přibližovali tíženému úspěchu kolo po kole, až na sebe narazili v semifinále. Karlos 2:1 zápas vyhrál a postupoval tak do finále Baton Ruiiii. Finále se po celém dni odehrávalo ve 2h ráno – opravdu náročný pátek a už se hrálo na best of 5. Karlos ve finále vedl a statečně vzdoroval, bohužel prohrál nad Ch. Fisherem 1:3. Ale i přesto to je krásný výsledek a po roce opět stříbro na krku!

Gučan hrál se soupeřkou Thor zápas o třetí místo a byl to jeho nejvydařenější zápas z celého dne, když po 20 minutách odcházel jako bronzový a výhrou 3:0 na zápasy.

V sobotu se kluci účastnili turnaje 3v3. v konkurenci 41 týmů. Turnaj se hrál klasickým švýcarským systémem na 7.kol, ale se změnou převzatou z EKC ve Stockholmu. Nepočítali se sety, ale kuby shozené na základní čáře, každý byl za 1 bod a shozený král za 3 body.

Šest kol hráli Našroťáci opravdu dobře a bodovali 3x za plný počet bodů (16), a 3x za vyšší počet, než měl soupeř. Kluci potkali ve skupině opravdu samé hvězdy světového kubbu – Iltis, Famagusta, Breitizone nebo Smetterling. V posledním kole narazili na dříve již zmíněnou Famagustu, aktuální mistry Evropy a Švýcarska. V tento zápas stačilo uhrát 8 bodů a Našroťáci by si pojistili 2.místo. Bohužel se jim zápas vůbec nepovedl a kluci padli z 2.místa na místo deváté, z kterého šli do play-off.

Našroťáci v pavouku narazili na tým Beeyond, který porazili a tím alespoň lehce vrátil Hajásek svému vítěznému oponentovi vyřazení z 1v1. V druhém kole Našroťáci nastoupili na Breitizone, což je asi dlouhodobě nejlepší tým Švýcarska. Breitizone ve skupině sice dokázali porazit, ale po dvou rychlých hrách byl stav srovnán na 1-1 a Našrot na tahu. Bohužel se sešlo moc proměnných a na už zatracující Mighty Finisher break Našrot o 1 klacek prohráli v lépe rozehrané hře a z turnaje vypadli

Vyřazen v TOP 10 s opět vítězem celého turnaje. Breitizone tento turnaj vyhráli už 6x, proto to kluky mrzí, šance byla, zkušenosti letí vzhůru.  Našrot tedy obsadily v 3v3 turnaj na hezkém 9. místě.